מה זה אימון עסקי ואיך הוא יעזור לך לשפר את העסק?

מהו בעצם אימון? אם נשאל את המילון העברי נקבל את התשובה הבאה:

הֲדרָכָה שמטרתה לשפר את היכולת; לִמּוּד; הֲכשָׁרָה

ישנם כמה סוגי אימון, האימון המוכר ביותר הוא האימון הספורטיבי שכולנו מכירים, הרי איך אתלט או קבוצת ספורט יכולה להגיע להישגים ללא אימון ראוי?

חשיבות האימון פרצה גבולות והתפתחה לקשת רחבה של סגנונות ומצבים.

אנו נדון על האימון העסקי וחשיבותו אליך, אל העובדים שלך, ואפילו בחייך האישיים.

בכדי לחבר אותנו טוב יותר לרעיון המאמן, נזכיר לכם את תקופת פיני גרשון במכבי תל אביב.

פיני הצליח להביא את הקבוצה לשיאים חדשים שלא נראו מעולם בכדורסל הישראלי וסחף אחריו את השחקנים להצלחות מסחררות. פיני, הוא דוגמא למאמן על.

ישנם אנשים כמו פיני גרשון של עולם העסקים, ותפקידם להביא ולסחוף אתכם אל הנקודה הגבוה ביותר שתוכלו להציב לעצמכם.

מה זה אימון עסקי?

תחום האימון העסקי נולד בשלהי שנות ה-80 בלא פחות ולא אחרת..ניחשתם נכון, ארצות הברית.

ממחקרים שנערכו לאחרונה אנו יכולים ללמוד כי התחום תפס תאוצה לכדי מימדי ענק וכיום אין חברה אחת בטופ העולמי שאינה משתמשת באימון עסקי.

האימון העסקי החל מתוך השאיפה להבנה היכן נמצאים מצויינויות יוצאות דופן ובאילו תחומים?

החוקרים גילו במקומות כמו קבוצות ספורט וקבוצות מחקר יש מצויינויות חריגות מכל קבוצה אחרת, בניסיון להבין מדוע קבוצות אלו מצליחות לפרוץ את הגבולות כל פעם מחדש הצליחו החוקרים להבין דבר אחד. בקבוצות אלו יושב מאמן, אדם אשר תפקידו לפתח ולשפר את תפקוד הצוות או האינדיבידואל.

האימון העסקי לקח מתוך המודל הזה את הרעיון, שבכל קבוצה מנצחת יש מאמן שידע לכוון את כלל היכולות למקום הגבוה והטוב ביותר.

או בצורה הפשוטה ביותר – אם אתה רוצה לנצח ולשבור שיאים, אתה צריך מאמן חזק שידע לקחת אותך אל נקודת היעד אותה הצבת לעצמך, או לחליפין הנקודה שהמאמן מאמין שתוכל להגשים גם כנגד לאמונה האישית שלך.

מה תפקיד המאמן העסקי?

תפקיד המאמן העסקי הוא להביא אותנו אל היעדים שהצבנו לעצמנו ואף מעבר תוך כדי שיפור האינדיבידואל והצוות ככלל.

בין אם היעד כחברה הוא לשבור את תקרת הזכוכית בה אנו מצויים בשנים האחרונות, או בין אם מדובר בחברה אשר מצוייה בקשיים אשר מעוניינת לחזור לתפקוד רווחי.

המאמן האישי ינהל שיחה עם מנהל החברה ועובדיו ינתח וינטר את המצב הקיים, ויצור מודל עתידי לפיו הוא ישנה את המצב ויקדם אותנו הלאה לכיוון המטרות אותן הצבנו לעצמנו, או אפילו מעבר למה שהצלחנו לראות ולהבין.

המאמן העסקי ידע לשלב בין הידע שצבר בחייו ובמקצועו וישלב איתם כלים פסיכולוגים, כלכליים, וחברתיים ליצירת השינוי.

איך לבחור מאמן עסקי?

  1. שימו לב אם המאמן מצליח לנתר אצלכם את הבעיות אשר תוקעות את המערכת, לרוב תדעו מהן הבעיות הסיסטמטיות, חשוב לשים לב אם הוא מצליח לשים עליהם את תשומת ליבו.
  2. אם המאמן מדבר רק על תוצאות ולא על עשייה מדובר באדם שאינו מבין את המערכת, אנשי תוצאות נוטים לשכוח את האנשים אשר מניעים את המערכה, אימון עסקי הוא אימון קבוצתי לכל דבר וחשוב להשתמש בפיתוח הכלל ולא בפיתוח אישי של מנהלים בכירים בלבד. זה ממש כמו לאמן רק את כוכבי הנבחרת שלנו ולא לאמן את שחקני החיזוק.
  3. חפשו אדם אשר מעוניין לבצע שינויים גדולים ולא שינויים קוסמטיים(פלסטרים על החורים בספינה) וקטנים בחברה חפשו אדם אשר מעודד אתכם לחשוב לטווח הארוך ואדם אשר מצליח לבנות תוכנית ארוכת טווח על פני קצרת טווח.
  4. כמו כל דבר בחיים, התבגרות מינקות לבגרות, צמיחה של עץ, שינויים אורכים זמן, והחברה שלכם בנוייה לטווח הארון ולא לטווח הקצר ולכן השינויים צריכים לבוא מנקודת מבט ארוכת שנים.
  5. אין חכם כבעל ניסיון, המלצות ורפיוטיישן זה דבר חשוב ונעדיף לעבוד מול אדם שכבר חווה והעביר אימון עסקי בימי חייו. אם תוכלו התייעצו עם לקוחות עבר של אותו המאמן והתרשמו מהם לגבי יכולות האימון העסקי שלו.